Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka i to już od najmłodszych lat, odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika dlatego też w piękny listopadowy wtorek grupa „Żabek” gościła mamę Maciusia Kaczmarczyka, Panią Joasię, która przyszła do naszego przedszkola, aby w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytać dzieciom bajeczkę pt: „Tupcio Chrupcio.

Nie umiem przegrywać” autorstwa Elizy Piotrowskiej, którą jak zdradził nam później Maciuś sam wybierał na tę szczególną okazję. Bajeczka, którą czytała Pani Joasia cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, ponieważ opowiadała o Tupciu - myszce, który chciałby zawsze wygrywać i być najlepszy we wszystkim. Książeczka w przyjazny dla dziecka sposób pokazuje pewien problem, natomiast dziecko słucha, analizuje, opowiada, próbuje wyciągać wnioski na tyle, na ile jest to możliwe dla 4-latka.Przedszkolaki bardzo serdecznie podziękowały mamie Maciusia za wizytę i piękne czytanie bajeczki, którą oglądały wspólnie w dalszej części dnia.Zachęcamy wszystkich rodziców do głośnego czytania dzieciom bajek. Należy pamiętać, że taki dzień, w którym mama albo tata odwiedzą dziecko w przedszkolu, będzie zapamiętany na długo.Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Nasze zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej i uczestnictwie w kulturze. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną. W dzisiejszych czasach zdominowanych przez telewizję i komputery chwile poświęcone na wspólne czytanie książek w rodzinie pozwalają tworzyć atmosferę ciepła, intymności, wzajemnej bliskości, a dorosłym dodatkowo dostarczają momentów, kiedy można odpocząć od pośpiechu i codziennych spraw.