Kiedy pomyślimy dom, od razu przed oczami pojawia nam się dach, okna, ściany, komin, drzwi. Zagadnienie niby proste i oczywiste, ale tak na prawdę kryjące w sobie wiele wymiarów.

Podczas tygodnia zatytułowanego "Gdzie mieszkam?" rozmawialiśmy o tym czym jest dom, jakie są jego rodzaje i wygląd w zależności od szerokości geograficznej, jakie kryją się w nim pomieszczenia, sprzęty elektryczne i co to znaczy gdy mówimy: wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Dzieci z naszej grupy miały okazję zaprojektować i wykonać swój własny mały domek z pudełka, który później wykorzystaliśmy do zabaw matematycznych, dodawania, odejmowania i klasyfikowania ze względu na określoną cechę. Przedszkolaki próbowały ustawić domki od najmniejszego do największego, co jak się okazało nie było prostym zadaniem. Wreszcie mogli tworzyć własną makietę miejscowości z wykorzystaniem wykonanych z papieru ulic i małych samochodów. Tego typu zabawy tematyczne niesamowicie rozwijają kreatywność, dlatego było ich w tym tygodniu sporo. Duże emocje wzbudził u dzieci duży domek z tektury, który pojawił się we środę w naszej sali. Po złożeniu wszystkich elementów, z pomocą wychowawczyń przedszkolaki samodzielnie ozdobiły go farbami, pomalowały elementy tekturowej wypychanki. Papierowe domki mają chyba jakąś magiczną moc, bo bardzo przyciągają do siebie dzieci. W międzyczasie poznaliśmy kolejne dwie literki, wykonaliśmy zimową pracę plastyczną i ćwiczyliśmy analizę i syntezę wyrazową. Niektóre przedszkolaki już pięknie zaczynają czytać! Jednym słowem działo się!