Programowanie i kodowanie to w tym momencie coraz bardziej popularna i nieodłączna część naszego życia. Różne technologie otaczają nas z każdej strony i dobrze jest za nimi nadążać.

My w przedszkolu także wprowadzamy dzieci w świat elementów programowania, bez użycia komputerów, na bardzo podstawowym ale atrakcyjnym poziomie. Bo tak na prawdę programowanie i kodowanie za swój główny cel stawia sobie rozwijanie kompetencji miękkich czyli logicznego myślenia, pracy w grupie i kreatywności. Podczas tego typu zabaw wykorzystujemy kolorowe kubeczki, z których dzieci np. budują wieże wg własnych pomysłów albo wg podanego kodu. Aktywności tej zawsze towarzyszy bardzo dużo emocji, bo czasami słaba precyzja rąk powoduje przewrócenie się wieży i trzeba wszystko zaczynać od początku. Budowanie wież uczy też myślenia strategicznego tzn. jak ułożyć kubeczki żeby wieża była stabilna, wysoka, duża, mała. Dzieci zawsze pracują w małych grupach a zadania zmuszają je do współpracy.  Do kodowania wykorzystujemy także kratownicę, na której dzieci wyznaczają drogę od startu do mety wykorzystując do tego strzałki: prosto, w prawo, w lewo. Stawianie dzieciom do spełnienia różne warunki uatrakcyjnia zabawę i rozwija. Wiewiórki bardzo chętnie uczestniczą w tego typu aktywnościach i na pewno będziemy je wplatać w nasze zajęcia dydaktyczne.