Chyba nie ma dziecka, które nie lubiłoby takiej aktywności, czyli zabawy z masami plastycznymi takimi jak ciastolina, piankolina czy piasek kinetyczny. Dostarczają dzieciom wiele doznań dotykowych i świetnie oddziałują na dziecięcą wyobraźnię.

Jeśli dziecko dodatkowo może taką masę stworzyć samodzielnie , zabawa jest jeszcze bardziej udana. „Kotki” postanowiły się o tym przekonać i z wielkim zaangażowaniem , słuchając wskazówek nauczyciela wsypywały odpowiednie produkty do poszczególnych miseczek. Zabawa z masą plastyczną to nie tylko świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, ale również doskonałe ćwiczenie małej motoryki. Sprawność małych rączek ma bowiem istotne znaczenie przy nauce pisania. Dzieląc dzieci na zespoły powstała nam ciecz nienewtonowska z mąki ziemniaczanej i wody - to świetna zabawa sensoryczna dla wszystkich dzieci małych i dużych, a i dorosły chętnie się potapla. Trzeba przyznać, że oprócz zabawy to miłe odprężenie dla dłoni. Drugi zespół przygotował ciągnący slime ,który sprawił wile radości. Przedszkolaki przygotowały również piasek z mąki kukurydzianej - to prosty i tani przepis na dobrą zabawę w domu. Pachnąca masa aksamitna- to była kolejna masa plastyczna, którą wykonaliśmy w wyśmienitych humorach, dziwiąc się, że potrzebujemy do jej zrobienia odżywki do włosów i mąki ziemniaczanej. Zabawy nie było końca, aż żal było sprzątać salę lecz nadeszła pora obiadu.

Tworząc masy plastyczne dla dzieci takie jak piankolina, ciastolina czy piasek kinetyczny zachęcamy dzieci do wąchania, dotykania, obserwowania i poznawania świata wokół za pomocą zmysłów. Dziecko w ten sposób poznaje nie tylko siebie, ale również zjawiska zachodzące wokół, to doskonały pomysł na oderwanie dziecka od telewizora czy komputera.