Smaller Default Larger

Wady zgryzu dotyczą przedszkolaków. Choć większość dzieci jeszcze ma zęby mleczne
już wtedy można skonsultować się ze specjalistą ortodontą w celu sprawdzenia ułożenia górnej szczęki i żuchwy (błędnie nazywaną: szczęką dolną).

U przedszkolaków przyczynami nabytych wad zgryzu są:

  • niekorzystne przyzwyczajenia jak ssanie i nagryzanie palców (zwłaszcza kciuków)
  • nieprawidłowy układ języka podczas połykania i wymowy
  • ssanie warg i policzków
  • stałe oddychanie z otwartymi ustami
  • zgrzytanie zębami
  • nagryzanie różnych przedmiotów np. kredek, ołówków
  • przedłużony okres użycia butelki ze smoczkiem czy smoczka
  • próchnica
  • jedzenie zbyt miękkich i płynnych pokarmów

Najpowszechniejszą wadą zgryzu jest tyłozgryz, czyli cofnięcie żuchwy. Inne to m.in. przodozgryz (żuchwa jest wysunięta do przodu, dolne ząbki zachodzą na górne), zgryz otwarty (między górnymi i dolnymi zębami jest wolna przestrzeń), krzyżowy (dolne zęby, w odcinku przednim lub bocznym, zachodzą na górne), zgryz głęboki (głębokie zachodzenie zębów górnych na dolne). Oczywiście, zdarza się również, iż wady ze sobą się łączą.

Niektóre z tych wad powinno się korygować wcześniej, czyli wtedy, kiedy dziecko jeszcze ma zęby mleczne. W niektórych przypadkach wady nasilają się i doprowadzają do zaburzeń we wzroście kości (np. przy przodozgryzie, gdzie zęby dolne zachodzą na górne, szczęka może nieprawidłowo rosnąć, gdyż żuchwa znacznie ją przegania i powstaje duża dysproporcja).

Wady zgryzu wpływają na mowę dziecka. Niekiedy bez leczenia ortodontycznego nie można prowadzić prawidłowo terapii logopedycznej lub terapia trwa nieskończoność. Dlatego drogi rodzicu… otwórz paszczę przedszkolaka.

 

oprc. Agnieszka Tekiela