Smaller Default Larger

"Wpływ niedrożności nosa na rozwój mowy"

 

Prawidłowe kształcenie mowy dziecka wymaga właściwego toru oddechowego, czyli oddychania przez nos i przy zakmniętych ustach. Częste i przewlekłe infekcje górnych dróg oddechowych, alergie połączone z przerostem migdałka gardłowego, przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok są przyczyną wykształcenia się nieprawidłowego sposobu oddychania przez usta, a co za tym idzie pojawienia się wad wymowy.

 

Oddychanie przez usta, problemy z przyjmowaniem posiłków, chrapanie, zaburzenia snu oraz wydzielina w nosie moga być przyczyną niedrożności nosa. U dzieci w wieku przedszkolnym w wyniku przewlekajacego się upośledzenia przepływu powietrza przez nos może pojawić się niedosłuch, a w konsekwencji opóźniony rozwój mowy.

 

Częste infekcje górnych dróg oddechowych i niedrożność nosa mogą być również przyczyną wykształcenia się nawykowego oddychania przez usta. Konsekwencji nieprawidłowego oddychania przez usta jest wiele, m.in.:

  • - słaby mięsień okrężny ust (ciągle otwarte usta, wiotkość sprawia problemy przy jedzeniu, piciu, ale także przy nauce mówienia nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka (język caly czas spoczywa na dnie jamy ustnej)
  • - wady zgryzu (uchylone usta powodują opadanie języka, co z kolei daje takie objawy, jak zwężenie dolnego łukuzębowego, tyłozgryz, zmiany w stawie żuchwowo-skroniowym)
  • - obniżona sprawność narządów artykulacyjnych
  • - wady wymowy m.in. seplenienie międzyzębowe
  • - zwiększenie ilości infekcji górnych dróg oddechowych (powietrze wdychane przez usta nie jest dostatecznie oczyszczone i nagrzane)
  • - niedostateczny rozwój mięśni klatki piersiowej
  • - niska koncentracja uwagi

 

Nauka wydmuchiwania nosa jest bardzo ważną czynnością wpływającą na rozwój mowy u dziecka. Nie bagatelizujmy tej czynności, zadbajmy o drożność nosa u naszego dziecka :)

 

 

 

Bibliografia"

Wpływ niedrożności nosa na rozwój mowy A.Jeske w: Bliżej Przedszkola nr 7-8.2022