Smaller Default Larger

W ramach programu „Wiem co, jem”  grupa Żabek obchodziła Dzień Dentysty.

Dzieci na podstawie własnych doświadczeń opowiadały o wizycie u stomatologa. Przedszkolaki wysłuchały wiersza J. Bechlerowej pt. „Chory ząb” oraz opowiadania  „Bajka o Karolku, który nie chciał myć zębów” na podstawie tych utworów zrozumiały potrzebę dbałości o higienę jamy ustnej. Dzieci dowiedziały się również, co powoduje próchnicę i jak jej zapobiec. Przypomniały sobie etapy właściwego mycia zębów, dlatego w formie zabawy „szczotkowały” zęby „Karolowi” – naszemu  pacjentowi , ta zabawka , bardzo się dzieciom spodobała. Dodatkowo rozwiązywały zagadki o tematyce zdrowotnej, a także segregowały produkty, które są zdrowe i niezdrowe dla zębów. Ważnym zadaniem, jakie przedszkolaki wykonywały w tym dniu, było wskazanie  właściwych produktów, które należy spożywać, by mieć zdrowe zęby. Trzeba to było zrobić po obejrzeniu pokazu multimedialnego „Jak dbam o zęby”. Atrakcją zajęć było też dla dzieci wykonanie i wypełnienie zębami z nasion fasoli , różowych dziąseł z masy solnej.  Na zakończenie zajęć wspólnie odegraliśmy scenki metodą dramy „ chory i zdrowy ząb” oraz wspólnie zaśpiewaliśmy znaną piosenkę „Myję zęby”. Prowadzenie tego typu działań edukacyjnych ma na celu wdrożenie dzieci do codziennego szczotkowania zębów i dbania o higienę jamy ustnej, ale również niwelowanie lęku i strachu przed wizytą u stomatologa.