Uzasadnienie i idea projektu.

Wszystkim rodzicom i wychowawcom zależy na tym, aby wychować dzieci na mądrych i szczęśliwych ludzi, samodzielnych i twórczych. Wprowadzenie dzieci w świat wartości moralnych, jest niezwykle ważne, gdyż są one fundamentem dalszego życia. Głównym założeniem projektu jest pokazanie dzieciom, że ludzie nie tylko różnią się od siebie wyglądem, zachowaniem, kolorem skóry, wyznaniem, etc., bo nie wszystkie różnice widać gołym okiem np. choroby serca, autyzm, cukrzycę.

Cele ogólne projektu:

• Kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym wobec inności.

• Rozbudzanie w dzieciach wiary w siebie oraz własne możliwości.

• Aktywizacja dzieci i młodzieży na zrozumienie inności u innych osób.

• Wychowanie do wartości takich jak tolerancja, akceptacja, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość. Cele szczegółowe:

• Kształtowanie postawy akceptacji wobec inności wśród dzieci.

• Dostrzeganie podobieństw i różnic między ludźmi.

• Integrowanie szkół polonijnych i polskich poprzez realizację projektu “Emocja”.

• Nauka tolerancji wobec osób różniących się od nas między innymi wyglądem, zachowaniem, kolorem skóry, wyznaniem- jak również cechami nie widocznymi na pierwszy rzut oka np. choroby serca, autyzm, cukrzyca

• Kształtowanie postaw empatii wobec inności.

• Budowanie przyjaznego klimatu integracji.

• Nauczanie, że wszyscy jesteśmy pełnowartościowymi ludźmi, pomimo różnic, które posiadamy.

• Eliminowanie zachowań agresywnym w stosunku do inności.

• Przygotowanie dzieci do powrotów do Polski bądź ewentualnej migracji.