Migdałek gardłowy zwany trzecim to tkanka limfatyczna zawierająca komórki niszczące drobnoustroje oraz produkująca m. in. przeciwciała. Razem z migdałkami podniebiennymi stanowi barierę ochronną organizmu. Trzeci migdałek znajduje się w części nosowej gardła
i jest niewidoczny nawet przy szeroko otwartych ustach. Dlatego tak ważne, aby kontrola odbyła się u specjalisty laryngologa!

Migdałki są z reguły większe u dzieci (1-5 r. ż.). Po tym okresie migdałki powinny się obkurczać. Niestety bardzo często migdałek gardłowy rozrasta się.

Co może sprzyjać tej czynności?

• powtarzające się anginy
  • przebyte choroby zakaźne (odra czy płonnica)
  • rodzinne występowanie.

Czym grozi przerost trzeciego migdałka? Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile niekorzystnych zmian może wywołać trzeci migdałek:

• niedrożność oddychania czyli zaburzenia toru oddechowego (dziecko oddycha przez usta, chodzi z otwartą buzią)
  • chrapanie podczas snu
  • częste infekcje w obrębie dróg oddechowych
  • zaburzenia słuchu (powiększony trzeci migdał uciska na znajdującą się w pobliżu ujścia trąbkę słuchową)
  • wyciekowe zapalenie uszu
  • niedosłuch przewodzeniowy
  • wady zgryzu

Objawy przerostu trzeciego migdałka:

• trudności w oddychaniu nosem, katar
  • dziecko oddycha ustami, chodzi z otwartą buzią
  • chrapanie w nocy, częste budzenie się, płytki sen
  • bezdechy w trakcie snu
  • upośledzenie słuchu
  • nieprawidłowa wymowa spowodowana niedrożnością nosa
  • wady zgryzu

Drogi Rodzicu! Jeśli zauważysz wyżej wymienione objawy - koniecznie skontaktuj się z lekarzem laryngologiem.

Oprac. Agnieszka Tekiela

Bibliografia: