Smaller Default Larger

Chyba każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było szczęśliwe, pełne radości, beztroskie. Dlatego starają się je wychować jak najlepiej potrafią.

Czy jednak zawsze stosują odpowiednie metody? Wielu rodziców uważa, że najlepszym sposobem na wychowanie grzecznego i pełnego własnych wartości dziecka jest odizolowanie go od problemów, od stresu, robienie wszystkiego, aby nie doprowadzić do łez. W efekcie ich pociecha wyrasta na nieposłuszne, złośliwe i krnąbrne dziecko.

Bezstresowe wychowanie nie polega na tym, że dziecko może robić wszystko, na co ma tylko ochotę. W dzisiejszym świecie niełatwo przychodzi rodzicom ustalenie norm i granic wychowania. Dzieci nie rodzą się złe. Trzeba im pomóc w odnalezieniu odpowiedniej drogi. To jest właśnie zadanie każdego rodzica. Trzeba wskazać dziecku normy zachowania, pewne reguły, których muszą przestrzegać wszyscy członkowie rodziny, wyznaczyć granice. Maluch nie będzie robił czegoś, czego nie robią rodzice. To właśnie oni mają świecić przykładem. Pamiętajmy, aby być konsekwentnymi rodzicami. Nie ulegajmy dziecku, gdy wpadnie w szał, histerię. Kiedy zauważy, że jego wrzaski nie pomagają samo dojdzie do wniosku, że nie warto i nie będzie powtarzało tego typu protestów.

Dziecka nie można wychować bez stresu. Oczywiście możemy go ograniczyć, ale nie zlikwidować całkowicie z jego życia. Dziecko musi usłyszeć od rodziców, że plucie i bicie nie jest dobrym sposobem wyrażania swego niezadowolenia. Jeśli rodzic nie powie tego głośno i wyraźnie dziecko się tego nie dowie. Będzie myślało, że to co robi jest dobre. Nasze pociechy skorzystają na wyznaczeniu granic dobra i zła. W przeciwnym wypadku w ataku złości dziecko będzie biło, krzyczało, pluło, płakało.

Aby nauczyć nasze maluchy, czego nie wolno robić w życie codzienne, należy wprowadzić kary. Kary te nie mają polegać na biciu dzieci. To niedopuszczalne. Musimy zastosować metody, gdzie dziecko będzie miało okazję się uspokoić oraz przemyśleć swoje zachowanie – niech posiedzi w pokoju lub w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. Kiedy zauważymy, że dziecko wyciszyło, możemy oczekiwać przeprosin. Sami musimy powiedzieć, że takie zachowanie jest bardzo złe i mamy nadzieję, że taka sytuacja więcej się nie powtórzy.

W rzeczywistości dzieci wychowywane bez stresu to dzieci spragnione większego poświęcenia, uwagi, miłości ze strony rodziców. Dlatego w taki sposób okazują swe niezadowolenie, próbują w możliwy sposób zwrócić na siebie uwagę. Kiedy spędzamy zbyt mało czasu z naszymi pociechami okazują nam to.

Oto kilka rad, którymi każdy rodzic może się kierować wychowując swoje dzieci:

  • Trzeba nauczyć dziecko dobrego zachowania. Taka nauka musi być wyniesiona z domu.
  • Dzieci trzeba wychowywać, a nie tylko mieć…
  • Kiedy dziecko się boi, trzeba postępować metodą małych kroków. Jeśli będziemy cierpliwi i spokojni, wtedy na pewno osiągniemy sukces.
  • Negocjuj z dzieckiem, nie rób nic na siłę. Dziecko powinno wiedzieć z jakiego powodu musi wykonać polecenie.

Jeśli będziemy przestrzegać wskazanych uwag na pewno uda nam się osiągnąć oczekiwany cel. Pamiętajmy – potrzeba dużo czasu, skupienia i miłości!