Podpatrzone i usłyszane dn.20.11.2023 w Przedszkolu Samorządowym w Słomnikach:

Nauczyciel wprowadza wyrazy "moje prawa" do czytania całościowego. Prosi wybrane dziecko o podzielenie każdego słowa na sylaby i określenie liczby sylab. Następnie wręcza dzieciom kłębek wełny. Dzieci przekazują sobie kłębek. To dziecko, które trzyma kłębek, wyjaśnia, co dla niego znaczy wyrażenie "moje prawa'.

Po wypowiedzeniu się wszystkich dzieci nauczyciel pyta: Co to jest prawo? Kogo obowiązuje prawo? Czy dzieci mają swoje prawa i obowiązki? Informuje, że dorośli mają swoje prawa zapisane np. w kodeksie (pokazuje wybrany kodeks). Dzieciom, już od najmłodszych lat, także przysługują prawa. Pokazuje dokument - KONWENCJE O PRAWACH DZIECKA, w którym zapisane są prawa dzieci. Informuje, że dzieci mają prawo do tego, aby znać swoje prawa.

20 LISTOPADA OBCHODZONY JEST MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA (w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989)