Jajko – symbol życia jest niewątpliwie jednym z najważniejszych symboli Świąt Wielkanocnych. Dlatego na ostatnich zajęciach kółka badawczego nasze dzieciaki eksperymentowały właśnie z jajkiem. Nasze eksperymenty rozpoczęliśmy od obejrzenia jajka od środka.

Porównywaliśmy jajko surowe i ugotowane, badaliśmy jego ciężar, wygląd, robiliśmy wyścigi które jajko kręci się dłużej. Dzieci same próbowały rozbić jajko a potem za pomocą butelki plastikowej oddzielić żółtko od białka. Nasze Wiewiórki świetnie dawały sobie rade w tym ćwiczeniu. Warto powtórzyć zabawę w domu, bo to świetna zabawa, ale i dobre ćwiczenie dla paluszków. W kolejnym eksperymencie próbowaliśmy wcisnąć ugotowane jajko do szklanej butelki. Udało się to dzięki zapalonej zapałce, która ogrzała powietrze znajdujące się w butelce, które „kurcząc się” wciągnęło jajko do środka. Czysta fizyka! Zęby podobnie jak skorupki jajek zawierają wapń. Aby sprawdzić jaki osad pozostaje na naszych zębach, zanurzyliśmy jajka w różnych napojach (herbata, kawa, cola). Po dwudziestu czterech godzinach byliśmy zaskoczeni wynikiem, bo okazało się że na skorupkach powstały brzydkie plamy i przebarwienia. Myślę, że to doświadczenie uświadomiło choć trochę dzieciom jak szkodliwe dla naszych zębów są różne napoje, a w szczególności tak lubiana przez wszystkich cola. Przedszkolaki próbowały się także w ubijaniu piany z białek, z niewielką pomocą Pani Basi udało się!