We wtorek 17 listopada 2015 r. o godz 17 w naszej grupie odbyły się popołudniowe zajęcia otwarte z udziałem chętnych Rodziców i dzieci. Tematem zajęć były Aktywne zabawy z Panią Jesienią, oparte na Metodzie Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Licznie zgromadzeni, rozpoczęliśmy zabawę od powitania i zabaw integracyjnych w parach, które głównie Rodzicom pozwoliły pewnie poczuć się pewniej i wrócić do czasów dzieciństwa. Kiedy wszyscy byli już dostatecznie rozgrzani prowadząca Pani Agnieszka Kurek przystąpiła do części właściwej, czyli zabaw w których zabawką jest nasze własne ciało.

Podstawowymi założeniami metody Weroniki Sherborne jest rozwój dziecka poprzez ruch:

• świadomość własnego ciała i usprawnianie ruchowe
  • świadomość przestrzeni i działania w niej
  • dzielenie przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązanie z nimi bliskiego kontaktu

Prowadzenie ćwiczeń tą metodą ma na celu stworzenie dziecku okazji do poznania własnego ciała, usprawnienia motoryki, poczucia własnej siły, sprawności i w związku z tym możliwości ruchowych. Dzięki temu dziecko zaczyna mieć zaufanie do siebie i zyskuje poczucie bezpieczeństwa. Podczas ćwiczeń uczestnik poznaje przestrzeń, w której się znajduje, przestaje ona być dla niego groźna, czuje się bezpieczniej, staje się aktywny i przejawia większą inicjatywę.

Ćwiczenia odbywają się w parach lub w grupie, mogą w nich uczestniczyć rodzice lub rodzeństwo, co sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie i chętnie ćwiczy. Wiele ćwiczeń na zajęciach prowadzonych metodą Weroniki Sherborne stanowi dla dzieci dużą atrakcję i wesołą zabawę w grupie, stwarza możliwość do twórczego działania oraz pobudza spontaniczność i aktywność własna dziecka. Tak też było podczas naszych zajęć. Przechodząc do kolejnych części bawiliśmy się w trochę zapomniane ale jakże atrakcyjne zabawy naszych babć i dziadków z różnych regionów Polski: Panie Bobrze, Polka na jednej Dyli, Stary niedźwiedź (w pierwotnej wersji). Po intensywnych ćwiczeniach, nierzadko wymagających przede wszystkim od Rodziców dużej sprawności fizycznej, nastąpił krótki relaks w postaci masażyków w parach oraz wyciszającej kołysanki. Mamy nadzieję, że przedstawione podczas zajęć zabawy będą dla Państwa inspiracją jak w prosty i przy tym atrakcyjny dla dziecka sposób można razem bawić się w domu. Dziękujemy za obecność!!!