To pytanie zadaliśmy sobie na ostatnich zajęciach koła badawczego.

Jesień to piękna pora roku a to właśnie za sprawą różnorodnych kolorów liści, które cieszą nasze oczy. Jednak jak to się dzieje, że z soczystej  zieleni liść przebarwia się za żółty, czerwony bądź pomarańczowy? Za pomocą odpowiedniego odczynu próbowaliśmy uzyskać jesienne barwy z poszczególnych kolorów liści. Na jesień zielony barwnik – chlorofil ulega rozkładowi na proste związki i wnika w głąb rośliny. Zanik chlorofilu powoduje, ze stają się widoczne inne barwniki: czerwone – antocyjany, pomarańczowe- karoten i żółty – flawon. Gdy wszystkie barwy ulegną rozkładowi a liść zmieni się na brązowy wtedy wysycha i opada z drzew. Za sprawą zgromadzonych w sali liści, dzieci mogły również poobserwować z bliska małą gąsiennice, która zrobiła ogromne wrażenie. Na koniec dzieci mogły uzyskać piękną paletę barw poprzez wymieszanie odpowiednich kolorów malując palcem na folii.