Akcja zdrowo i sportowo

Jest to akcja promująca zdrowe nawyki związane z odżywianiem, aktywnością fizyczną, snem oraz higieną osobistą.

Jej głównym celem jest aktywizacja ruchowa dzieci od 2 do 10 roku życia. Chcemy pokazać dzieciom jak fajne jest uprawianie sportu, czy też ogólnie aktywność ruchową. Ile przynosi to radości, jak wpływa na sprawność, samopoczucie, buduje relacje z innymi członkami grupy. Służą temu zajęcia sportowe, które przeprowadzane są w przedszkolu, na podstawie przygotowanych specjalnie scenariuszy.

Akcja zachęca do zmiany zachowań dzieci poprzez stwarzanie im warunków do systematycznej aktywności ruchowej. Po co to robić? Powodów jest kilka. Aktywne dzieci, to zdrowsi dorośli. Nie tylko pod względem fizycznym, ale też psychicznym. Jak pokazują badania, dzieci, młodzież, a potem dorośli, którzy na co dzień uprawiają sport czy też mają stały nawyk aktywności ruchowej uczą się lepiej, lepiej radzą sobie ze stresem i wyzwaniami. W większym stopniu akceptują swoje ciało i rozumieją ograniczenia. Wreszcie łatwiej budują relacje społeczne i potrafią się odnaleźć w nowej grupie rówieśniczej.

Bez wątpienia najlepszą edukacją dla dzieci jest posiadanie odpowiednich wzorców w postaci otaczających ich dorosłych. Tu nie wystarczą deklaracje bez pokrycia, ani „sucha” wiedza. Musimy wszyscy stać się, w miarę możliwości, zdrowymi modelami dla naszych dzieci.