11 listopada  to bardzo ważna  data dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia, po wielu latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego też każdego roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości.

W związku  z tym, 10 listopada w naszym  Przedszkolu odbyła się piękna uroczystość dla uczczenia tego święta. Jego obchody poprzedziło wiele przygotowań; zwłaszcza, że w bieżącym roku szkolnym „Jeżyki ”realizują Projekt Edukacji regionalnej pod hasłem: „Słomniki- moja mała Ojczyzna”. Realizacja celów tego projektu jest związana z budowaniem tożsamości narodowej; symbolami narodowymi, w tym kultywowanie świąt takich jak Święto Niepodległości. Przedszkolaki samodzielnie wykonały kotyliony w barwach biało- czerwonych; poznały historie powstania Państwa Polskiego, oraz legendę o Białym Orle. Pracowały wspólnie nad godłem;  kolorowały mapę Polski ułożoną z puzzli;  odkrywały różne regiony, oraz symbole charakterystyczne dla poszczególnych miast. Wiele radości przyniosły dzieciom zabawy z kodowaniem; gry stolikowe z kolorowaniem flagi. „Jeżyki” poznały również tę najbliższą historię dotyczącą Słomnik; jego  nazwy , oraz herbu w oparciu o legendę „Jak dzielny Michałko Słomniki przed Tatarami uratował”. Dzieci poznały ważniejsze obiekty w naszym mieście; odszukiwały na planie miasta i  gminy miejsce swojego zamieszkania; wykonały herby własnego autorstwa. Zwieńczeniem tych wszystkich działań było odtańczenie poloneza  do piosenki „Czym Jest Polska- pytasz mnie, a ja wiem już , dobrze wiem..”