Smaller Default Larger

Październik jest miesiącem, w którym tematyka zajęć w przedszkolu opiera się na aktualnej porze roku, jaką jest jesień. Misie również wzbogacały swoją wiedzę na ten temat, a dokładniej poznawały dary i skarby jesieni i obserwowały zmieniającą się przyrodę. Dzieci dowiedziały się również w jaki sposób zmienia się wygląd lasu jesienią oraz jak zwierzęta przygotowują się do zimy.

Wśród wielu tematów związanych z jesienią znalazły się również zabawy, w jakie można bawić się w czasie wolnym, gdy na zewnątrz jest coraz zimniej i coraz częściej pada deszcz. Podczas jednych z zajęć sala misiów zamieniła się w pracownię plastyczną. Dzieci zaraz po pysznym śniadaniu usiadły do stolików i sporządzały magiczny piasek (kinetyczny) według przepisu Pani Madzi.  Gdy piasek był już gotowy dzieci tworzyły z niego babki, torty, zamki, ciasteczka, cięły piasek nożem, wałkowały wałkiem,  sypały, mieszały, lepiły, zgniatały, wąchały, a przede wszystkim kreatywnie się brudziły – świetnie się bawiły ! Sensoplastyka – bo tym zajmowaliśmy się w tym dniu zdecydowanie przypadła dzieciom do gustu, z ich twarzy nie znikał uśmiech, a w głowach co chwilę rodziły się nowe, świetne pomysły.Mimo tego, że narobiło się troszkę bałaganu, a ubrania dzieci były brudne warto było zorganizować taką aktywność i z pewnością będziemy jeszcze wykorzystywać sensoplastykę na naszych zajęciach. Plastyka sensoryczna  to radości z tworzenia, swoboda działania, brak przymusu, wychodzenie ze schematów. Zajęcia takie wpływają na stymulację wszystkich zmysłów, a więc optymalny rozwój całego organizmu. Stymulując receptory wpływamy na rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Im jest ich więcej tym „łatwiej” nam się myśli, tym sprawniej przebiegają wszelkie procesy analizy i syntezy w umyśle dziecka.