Zajęcia otwarte to forma spotkania umożliwiająca Rodzicom obserwowanie swojego dziecka w czasie zabaw i zajęć w grupie rówieśniczej. Rodzice mają możliwość zapoznania się z osiągnięciami swojej pociechy oraz zachowania w czasie zajęć dydaktycznych.

Mogą porównać stopień rozwoju swojego dziecka z jego rówieśnikami. Zajęcia takie umożliwiają również zapoznanie się ze sposobem pracy nauczyciela w przedszkolu. Dlatego też 13 grudnia w grupie Kotków odbyły się przedpołudniowe zajęcia otwarte z Rodzicami. Tematyka zajęć obejmowała zagadnienia dotyczące zimowego krajobrazu i cech charakterystycznych dla zimy. Na początku zostały przeprowadzone dwie zabawy integrujące dzieci, dzięki którym mogły doskonalić rozpoznawanie stron: prawej i lewej, a zarazem świetnie się bawić. W dalszej części dzieci porównywały reprodukcje obrazów malarskich przedstawiające krajobrazy jesienne i zimowe. Z pomocą nauczycielki została uporządkowana wiedza przedszkolaków na temat pór roku- jesieni i zimy. Następnie dzieci brały aktywny udział w zimowych zabawach ruchowych. Przedszkolaki w skupieniu wysłuchały krótkiego wierszyka autorstwa  K. Datkun – Czerniak pt: „ Pracowita zima” i włączyły się w żywą dyskusję na temat utworu. Ponadto bardzo sprawnie skategoryzowały zimowe obrazki z ilustracji przedstawiających inne pory roku, dzieliły ich nazwy na sylaby  i układały wyraz „zima” z pojedynczych literek. Na zakończenie zajęć przedszkolaki miały możliwość wykonania swojego zimowego krajobrazu, którego głównym motywem był wykonany z masy solnej bałwanek. Do tego zadania bardzo chętnie włączyli Rodzice. Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom za obecność na zajęciach otwartych.