Wychodząc naprzeciw  naturalnemu zainteresowaniu dzieci książkami, będziemy cyklicznie realizować w grupie w grupie Kotków koło pt. „Legendy polskie”.

Ponieważ  legendy w bardzo ciekawy sposób  przybliżają  historię naszego narodu postaramy się aby w trakcie ich omawiania nasze przedszkolaki, poznały dzieje wybranych miejsc oraz zrozumiały, że każde postępowanie niesie za sobą określone konsekwencje.  Chcemy także aby dzieci  zwróciły uwagę na wartości,  którymi powinny kierować się w życiu. Pierwsza poznana legenda nosi tytuł „O Lechu, Czechu i Rusie”. Dzieci oprócz wysłuchania tekstu, podejmowały następujące działania. Układały chronologicznie wydarzenia za pomocą ilustracji, składały obrazek w całość oraz jadąc pociągiem zatrzymywały się na stacjach noszących nazwę kolejnych stolic polski .