Obchodzony 20 maja ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Pszczół stał się w grupie „Kotków” okazją do refleksji nad tym, jak każdy z nas może pomóc tym pożytecznym dla całej ludzkości owadom.

Dzień ten, obchodzony od 2013 roku ma na celu ochronę pszczół przed wyginięciem. My także staramy się uświadamiać dzieciom wagę tego problemu. Dlatego też w grupie  już od rana królował ten temat, dzieci ubrane w kolorze żółtym lub nawet przebrane za pszczółki entuzjastycznie  wydawały wesołe bzyczące dźwięki. Poczynając od śniadania dzieci dowiadywały się o pożyteczności tych owadów. Przecież miód jest nie tylko zdrowy i pożywny, ale i lubiany przez naszych przedszkolaków.  Pogoda dopisywała więc udaliśmy się na spacer szukając pszczółek. Jednak w naszej okolicy brak kwiecistych łąk, a co za tym idzie i owadów. Udało nam się odnaleźć zakątek z mniszkiem czyli popularnym mleczem i drzewo lipę. Dzieci dowiedziały się, że to właśnie z tych roślin , pszczoły zbierają nektar i produkują miód – mniszkowy i lipowy. Po powrocie w godzinach popołudniowych  oglądnęliśmy  prezentację multimedialną ,dzięki pszczółce Kai przenieśliśmy się do ula, poznając pracę pszczół, różne gatunki miodów i innych pszczelich produktów. Wiemy już jak można pomóc pszczołom oraz co robić, by im nie szkodzić. W czasie zabaw dzieci np. tak jak pracowite pszczółki „zapylały” kwiaty czy cierpliwie napełniały miodem plastry. Nie zabrakło też zabaw ruchowych, muzycznych czy matematycznych. Najbardziej spodobała się  zabawa w kodowanie i prowadzenie pszczółki wytyczoną trasą . Po pracowitych zajęciach mogliśmy zregenerować siły popijając lemoniadę i chrupiąc wafelki z miodem, które to przysmaki sami mogliśmy zrobić.  Nie zapomnieliśmy także o bohaterkach zajęć i włączyliśmy się w akcję „Poidełka do pszczółek”, wykonując specjalne podstawki z wodą i kamykami oraz gałązkami , które to umieściliśmy w naszym ogrodzie przedszkolnym, aby podczas gorących dni owady mogły ugasić pragnienie. To był bardzo pracowity dzień .