Sposoby na oduczenie dziecka korzystania ze smoczka i z butelki:

1. Nie niszcz, nie wyrzucaj, nie "oddawaj" komuś smoczka uspokajacza czy butelki. To mogłoby być dla Twojego dziecka szokiem.
2. Wytłumacz dziecku, że smoczków i butelek uzywają wylącznie dzidziusie. A ono jest przecież już takie duuuuuuże!
3. Brak akcesoriów-przyjaciół jest trudnym emocjonalnie momentem-poświęcaj wtedy maluchowi więcej czasu.
4. Naucz dziecko korzystania z kubeczka. W sklepach dostępnych jest wiele wariantów. na pewno któryś przypadnie do gustu Twojemu maluszkowi.
5. Nagradzaj (uwagą, radością i entuzjazmem) za korzystanie z kubeczka. Nie denerwuj się, gdy coś się rozchlapie czy rozleje. Rozładuj napięcie uśmiechem.
6. Smoczek uspokajacz powinien być stosowany wyłącznie u niemowląt po pierwszym miesiącu życia, najpóźniej do pierwszego roku życia. Później jest on zbędnym gadżetem.
7. Obserwuj i szukaj! Twoje dziecko musi nauczyć się nowych strategii radzenia sobie z przykrymi emocjami, które zastąpią mu ssanie smoczka. pomóż mu je znaleźć.
8. Czytaj z dzieckiem mądre książeczki, które pomogą mu pozbyć się smoczków i butelek. jedną z nich jest publikacja "Smoki-obiboki. Książeczka pomagająca pożegnać się ze smoczkiem i z butelką".

Źródło: www.bliżejprzedszkola.pl