Spotkanie z teatrem to niezwykłe przeżycie dla każdego przedszkolaka. Daje on możliwość wielostronnego działania, przeżywania i poznawanie otaczającego świata. Zabawy z wykorzystaniem małych form scenicznych pozwalają dziecku na wyrażanie własnych przeżyć, emocji, doświadczeń życiowych

. Jednocześnie wzbogacają o nowe elementy nabyte w toku obserwacji, działania, kontaktów z innymi ludźmi. Są również czynnikiem rozładowującym napięcia emocjonalne; pełnią rolę terapeutyczną. Pomagają w korygowaniu wad wymowy, poprawiają dykcję, doskonalą sprawność ruchową. Wyrabiają spostrzegawczość, uczą analizowania, wyciągania wniosków, logicznego myślenia. W tym celu podjęliśmy w naszej grupie tematykę związana z teatrem. Jak się szybko okazało wyzwoliła ona w dzieciach ogromną aktywność własną. Dzieci odkryły znaczenia słów takich jak: scena, widownia, reżyser, sufler, scenografia lalka, pacynka , rekwizyty, kostiumy, itp. W  ramach realizacji tematu stworzyliśmy własny teatr, z numerowanymi krzesłami na widowni;, wykonaliśmy sylwety i improwizowaliśmy scenki tematyczne. Poznaliśmy zasady tworzenia teatru cieni; wykonaliśmy własne , małe teatrzyki z pudełek i kalki technicznej. Oglądaliśmy fragmenty przedstawień w prawdziwym teatrze, dostrzegając w nich ulubionych bohaterów dobrze znanych wszystkim bajek Teatr okazał się dla dzieci rzeczywistością wyjątkową, w której wszystko może się zdarzyć a odtwórca roli ma okazję realizować swoje marzenia, by stać się kimś innym.