W Pacanowie kozy kują,
Więc Koziołek, mądra głowa,
Błąka się po całym świecie,
Aby dojść do Pacanowa.

W poniedziałek 19 września przedszkolaki z grupy „Jeżyków” i „Kotków” wybrały się na wycieczkę do Pacanowa. Celem podróży było zwiedzenie Europejskiego Centrum Bajek im. Koziołka Matołka. Na miejscu dzieci powitał  gospodarz Koziołek Matołek. Najbardziej oczekującym momentem było udanie się wagonikiem na wystawę "Bajkowy świat”- ekspozycji, łączącej najnowsze zdobycze technik multimedialnych z tradycyjnymi eksponatami muzealnymi. Ze stacji Pacanów wraz z przewodnikiem bajkowym, pojechaliśmy w podróż pociągiem, z którego okien oglądaliśmy różne piękne krajobrazy. W iście bajkowej scenerii i z odpowiednimi efektami akustycznymi, pociąg zamieniał się w łódź podwodną, w rakietę, aż w końcu zawiózł nas pod bramę „zaczarowanego ogrodu”, który otworzył się po odnalezieniu klucza do bramy. Uczestnicy wycieczki, oprowadzeni zostali przez czarodziejską krainę bajek, gdzie mogli w bardzo ciekawy i atrakcyjny sposób zgłębić wiedzę na temat różnych bohaterów literackich. Oprócz Koziołka Matołka spotkać można było skrzaty, smoki, trolle i wiele innych postaci, które każdy zna od najmłodszych lat. Udaliśmy się także do „Czarodziejskiego ogrodu”, gdzie również spotkaliśmy bajkowe postacie oraz tabliczki z bajkowymi morałami. Po tych licznych wrażeniach i pysznym obiedzie, dzieci szczęśliwe i zadowolone wróciły do przedszkola.