Smaller Default Larger

25 listopada 2015 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 113 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie. Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. 

Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik "Washington Post" i powstała karykatura prezydenta, który broni misia. 

Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom. Na cześć prezydenta pluszaka nazwał "Teddy's Bear" (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore, bear – ang. niedźwiedź). Zgodę na wykorzystanie imienia wydał sam prezydent USA podsumowując to krótkim zdaniem: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”. Roosevelt strasznie się mylił. Narody anglojęzyczne do dziś pluszowego misa nazywają po prostu „Teddy's Bear”, a maskotka stała się niekwestionowanym królem zabawek.

Wszystkie przedszkolaki zatem przybyły do przedszkola ze swoimi ulubionymi maskotkami, więc przytulania, głaskania i zabawy było co niemiara! Przedszkolaki bawiły się przy piosenkach z ulubionych bajek o misiach, próbowały ulubionego przysmaku wszystkich misiów czyli miodku, wykonywały różne zadania i konkurencje jakie przygotował dla nich Pluszowy Miś. Fajnie jest mieć misia przyjaciela!!!