15 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Mycia Rąk. Inicjatywa ta została ustanowiona w 2008 roku przez ONZ jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk.

Celem tej akcji jest przede wszystkim uświadomienie społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. W związku z tym, że dobre nawyki trzeba wprowadzać już od najmłodszych lat, a dodając jeszcze do tego sytuację epidemiczną, z którą przyszło nam się obecnie zmierzyć we wszystkich grupach zostały zorganizowane zajęcia z wodą i mydełkiem. Przedszkolaki brały udział w ćwiczeniach prawidłowego i dokładnego mycia rąk, słuchały utworów literackich związanych z czystością, obserwowały eksperyment badawczy z użyciem wody, mydła i pieprzu, który uświadomił wszystkim, że do pozbycia się milionów zarazków i wirusów z naszych rąk nie wystarczy tylko sama woda. Konieczne jest mydło, które ułatwia brudowi oderwanie się od skóry.

Od początku tego roku przedszkolnego, w związku z wypełnianiem nałożonych na nas procedur bezpieczeństwa dzieci codziennie po przyjściu do przedszkola ale też w ciągu dnia obowiązkowo myją ręce. Po prawie dwóch miesiącach praktyki obserwujemy, że ten nawyk się u naszych przedszkolaków utrwalił, a jeśli ktoś zapomina jeszcze o tej czynności to dzieci same sobie o tym przypominają! Frekwencja od początku roku jest duża, co świadczy o tym, że do przedszkola przychodzą dzieci zdrowe i wzajemnie się nie zarażają, tak jak to obserwowałyśmy w poprzednich latach o tej porze. Codzienna higiena rąk tylko w tym wszystkim pomaga. Oby tak dalej!